Prymasowska wystawa w kościerskim muzeum

17 kwietnia do kościerskiego muzeum zawitało wielu znakomitych gości z Prymasem Polski Arcybiskupem Wojciechem Polakiem, Prymasem Seniorem Arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim oraz Księdzem Biskupem Ryszardem Kasyną ordynariuszem pelplińskim  na czele. Nie zabrakło również parlamentarzystów w osobach Senatora RP Waldemara Bonkowskiego oraz Posła na Sejm RP Jana Klawitera, Honorowych Obywateli Kościerzyny i ich rodzin,

osób duchownym z dekanatu kościerskiego, samorządowców, osób wyróżnionych przez burmistrza i Radę Miasta Kościerzyny, przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, kultury, nauki i oświaty oraz mieszkańców naszego miasta. Powodem wizyty było uroczyste otwarcie nowej ekspozycji stałej poświęconej ks. abp. Henrykowi Muszyńskiemu Prymasowi Seniorowi oraz Honorowemu Obywatelowi Kościerzyny. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin, której przewodniczył Prymas Polski abp. Wojciech Polak, zaś koncelebransami byli Prymas Senior abp Henryk Muszyński oraz biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Po liturgii zebrani przeszli do kościerskiego muzeum, gdzie dokonano otwarcia nowej ekspozycji. Zgromadzeni mieli m.in. przyjemność wysłuchać słów wdzięczności wypowiedzianych ze wzruszeniem przez ks. abp. Henryka Muszyńskiego, Prymasa z Kaszub. Nie zabrakło okazji do obejrzenia nowej wystawy, w tym szeregu pamiątek podarowanych przez Księdza Prymasa kościerskiemu muzeum: szat prymasowskich, zabytkowych mebli, odznaczeń państwowych, różnego rodzaju publikacji, zdjęć i dokumentów. Następnie zaproszone osoby przeniosły się do Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego, gdzie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Andrzej Machnowskiego pt. „Emisariusz Kardynała”. Po projekcji goście mieli okazję wysłuchać przemówienia reżysera filmu oraz „sprawczyni” książki pt. „Posługa Słowu w prymasowskim Gnieźnie”, której promocja towarzyszyła wydarzeniu. Uroczystość okazała się poruszającym wydarzeniem, nie tylko dla samego Prymasa Seniora, ale również dla zebranych. Gość honorowy wielokrotnie podkreślał, że nigdy w życiu nie usłyszał tylu dobrych słów, jak w ten ważny dzień. Raz za razem zaznaczał, że jest dumny z faktu, iż urodził się w Kościerzynie na Kaszubach.