Otwarto wystawę o wzornictwie kaszubskim

20 czerwca w Muzeum Ziemi Kościerskiej odbył się wernisaż wystawy pt. „Wzornictwo kaszubskie. Od źródeł do inspiracji”. Uroczystego otwarcia wystawy w obecności licznie przybyłych członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz osób zainteresowanych tą tematyką  dokonał burmistrz Kościerzyny Michał Majewski.

Na wystawie zobaczyć można przegląd zdobnictwa kaszubskiego – od ludowego do współczesnego. Zaprezentowano na niej m.in. zdobienia stosowane przez ludowych rzemieślników i artystów w garncarstwie, meblarstwie czy malarstwie na szkle. Bardzo ważne miejsce na wystawie zajęła charakterystyka najbardziej znanych XX-wiecznych szkół haftu kaszubskiego, które z kolei stały się inspiracją dla wzornictwa zastosowanego m.in. w artystycznej porcelanie kaszubskiej produkowanej od 1975 r. w ZPS „Lubiana”. Jednym z gości uroczystości był pomysłodawca wprowadzenia kaszubskich wzorów na porcelanę dr. inż. Benedykt Karczewski. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie, codziennie w godzinach otwarcia Muzeum Ziemi Kościerskiej do 10 września br. Serdecznie zapraszamy.