Serdecznie zapraszamy na wystawę pn. „Zatrzymane w kadrze. Polacy – Niemcy – Sowieci. Wojsko w Kościerzynie w okresie II wojny światowej”.

Na wystawie oprócz niepublikowanych dotąd zdjęć wojsk zobaczyć będziemy mogli unikatowy karabin przeciwpancerny „Ur”.

Karabin przeciwpancerny Ur wz.35 produkowany seryjnie w latach 1938-1939 powrócił do muzeum w 2013 r. po gruntownej konserwacji. Ten niepozorny karabin obsługiwany przez jednego strzelca był w ówczesnym czasie najnowocześniejszą bronią przeciwpancerną, lepszą od specjalnych rusznic znacznie przewyższających go kalibrem. Wystrzelony z „Ura” pocisk był w stanie przebić z odległości 100 metrów czterocentymetrową pancerną płytę robiąc spustoszenie wewnątrz pancernego pojazdu.
Karabin zostanie zaprezentowany publicznie po raz pierwszy na niniejszej wystawie a w nieodległej przyszłości zostanie włączony w skład stałej ekspozycji muzealnej.

Wartym wskazania jest także, że kościerskie muzeum jest jednym z 10 w Polsce muzeów posiadających tą unikatową broń.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie 4 września o godz. 17.00! Wystawa potrwa do końca października. Wstęp bezpłatny.