Wystawa malarstwa Zbigniewa Michalczewskiego

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarską Zbigniewa (Sibiego) Michalczewskiego!

Sibi urodził się w 1954 r. w Kościerzynie, ale prawie przez całe swoje życie mieszkał w Niemczech, gdzie tworzył i wystawiał swoje prace. Pierwsze próby malarskie Zbigniewa Michalczewskiego związane są z Kościerzyną, gdzie w szkole podstawowej nauczycielka rysunków uświadomiła mu, że posiada niezwykły talent. Wykształcił się w szkole technicznej w Gdańsku, jednak zdobyty zawód nie zaspokoił jego oczekiwań. Eksplozja prawdziwego talentu nastąpiła w 1989 roku w zderzeniu z innym światem, światem zachodu, który dał mu impuls żarliwego tworzenia. Maluje jak to określili niemieccy krytycy sztuki, w nurcie realizmu magicznego oraz hiperrealizmu. Sibi Michalczewski swoje credo artystyczne opiera na wizjach o charakterze metafizycznym, takich które tworzyli przed laty wielcy malarze w estetyce surrealistycznej. Lecz nie naśladuje ich, ma swój światopogląd, odmienny, reprezentuje niepowtarzalny styl, który przekłada na własną koncepcję twórczości. Czasami przywołuje przeszłość. Sięga wówczas pamięcią do wstrząsających opowiadań rodziców, które dotyczyły trudnych spraw wojny i okresu stalinizmu. Jak mówi sam autor, wątki te odłożyły się gdzieś głęboko w zakamarkach pamięci i nieraz dają o sobie znać.

W ostatnim czasie jego sztuka staje się coraz bardziej sugestywna a zarazem poważnie aluzyjna i sentymentalna. Doświadczenia życia, łagodzą obrazy rzeczywistości i sprawiają, że w swoim wyrazie stają się bardziej pokorne. Michalczewski jest artystą dobrze rozpoznawalnym w Niemczech. Tam organizowane są jego wystawy, tam ma swoich wielbicieli. W Polsce, w bieżącym roku odbyły się wystawy w Hotelu Hilton w Gdańsku oraz w Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku. Wystawa prezentowana będzie również w dużych europejskich ośrodkach wystawienniczych.

Wystawę można oglądać do 29 maja 2014 r. w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie przy ul. 3 Maja 9.