Batikiem malowane

10 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Kościerskiej odbył się wernisaż wystawy „Batikiem malowane”.

Autorka prac – Kamila Łukowicz ukończyła Szkołę Renowacji Zabytków Architektury. Interesuje się fotografią i malarstwem. Jest jedną z kilku osób, które ozdobiły ściany oddziału gruźlicy i chorób płuc gdańskiego szpitala dziecięcego na Polankach. Od 10 czerwca do 31 lipca jej prace, wykonane dość interesującą techniką będzie można podziwiać w sali wystaw czasowych Muzeum.

Batik to technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niezamaskowane warstwą wosku. Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier. Batik to technika wykonywana przez pokolenia, najbardziej popularna w Indonezji i innych krajach Azji.

Serdecznie zapraszamy, wstęp bezpłatny.

Czas wystawy – 10.06.214 r. – 31.07.2014 r.