Wręczenie nagród laureatom konkursu o Franciszku Sędzickim

W piątek 27 maja 2022 r. w siedzibie Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby, przy ul. Rynek 9 w Kościerzynie, odbyło się wręczenie dyplomów oraz nagród laureatom konkursu pn. „FRANCISZEK SĘDZICKI – w 140. rocznicę urodzin i 65. rocznicę śmierci pisarza”.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich z województwa pomorskiego i miał na celu usystematyzowanie i zwiększenie wiedzy na temat historii i kultury Pomorza i Kaszub, kształtowanie poczucia własnej tożsamości oraz rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją.
W związku z przypadającą na bieżący rok 140. rocznicą urodzin i 65. rocznicą śmierci Franciszka Sędzickiego – kaszubskiego pisarza, dziennikarza i bibliotekarza, tematyka konkursu dotyczyła spojrzenia na Kaszuby okiem publicysty. Uczestnicy do wyboru mieli jedną z trzech kategorii: wywiad, reportaż i opowiadanie.
Wręczenia dyplomów i nagród dokonali przedstawiciele Głównej Komisji Konkursowej: prof. Tadeusz Linkner oraz dr Krzysztof Jażdżewski – dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej, głównego organizatora konkursu.
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe o wartości ponad 3.000 zł. Laureatami konkursu w poszczególnych kategoriach zostali:

a) Spotkanie z Kaszubą (wywiad):
I miejsce – Magdalena Rigga z PZS nr 3 im. ks. E. Roszczynialskiego w Wejherowie
II miejsce – Patrycja Stenke z PZS nr 3 im. ks. E. Roszczynialskiego w Wejherowie
III miejsce – Adriana Elwart z PZS nr 3 im. ks. E. Roszczynialskiego w Wejherowie

b) Mój region (reportaż):
Wyróżnienie – Artur Hoppa  z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.

c) Kaszubskie opowiadanie:
I miejsce – Kinga Probucka z ZSP w Sierakowicach
II miejsce – Hanna Nadolna ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Człuchowie
III miejsce – Julia Gorący z X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku.