Najnowsze publikacje już w sprzedaży!

Z wielką przyjemnością komunikujemy, że od 17 grudnia można nabyć w Muzeum Ziemi Kościerskiej najnowszy 14 numer Kościerskich Zeszytów Muzealnych.  Rok 2020 w naszym regionie naznaczony był licznymi uroczystościami związanymi ze 100-leciem powrotu Pomorza do Ojczyzny. Również w Kościerzynie od 26 do 31 stycznia świętowaliśmy tę wyjątkową rocznicę. Wydarzeniom tym oraz historii sprzed 100 laty poświęcony został artykuł Powrót Kościerzyny do Ojczyzny 31 stycznia 1920 r. Dużo informacji na powyższy temat zawarto także w artykule Burmistrzowie Kościerzyny w latach 1772–1920. Powrót Pomorza do Rzeczypospolitej był ogromnym osiągnięciem twórców Niepodległej, ale także miejscowej ludności, która przez 148 lat pruskiego zaboru zachowała tożsamość, język i wiarę ojców. W bieżącym roku przypada również 10. rocznica utworzenia Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Dekadę działalności jedynej instytucji o takim profilu funkcjonującej w Polsce przedstawiła Jadwiga Bogdan. Na szczególną uwagę zasługuje artykuł Janusza Machutta poświęcony historii Kościerzyny w latach 1764–1772. Opracowanie Rajmunda Knittera poświęcone zostało prasie wydawanej w Kościerzynie w okresie zaborów oraz międzywojnia. Znaczenie magistrali węglowej oraz początki zastosowania silników parowych w pojazdach kołowych przedstawił Michał Pakuła. Oczywiście nie można przegapić artykułów prof. Tadeusza Linknera, który w niniejszym numerze Zeszytów zaprezentował naukowe dokonania prof. Jerzego Sampa oraz twórczość Stanisława Gostkowskiego.

Od 17 grudnia będzie można nabyć również wyczekiwany przewodnik po zbiorach Muzeum Akordeonu. Miłośnicy tych niezwykłych instrumentów w broszurze znajdą sporo informacji na temat najcenniejszych eksponatów.

Wszystkie publikacje można zakupić w punkcie informacji turystycznej od poniedziałku do piątku od 12.00 do 16.00. W trosce o Państwa zdrowie w czasie pandemii koronawirusa, przestrzegamy wytycznych służb sanitarnych. Zapewniamy rękawiczki jednorazowe, środki do dezynfekcji rąk, a także regularnie dezynfekujemy stanowisko obsługi.