15 Kościerski Zeszyt Muzealny już w sprzedaży!

Świeżuteńką publikację mogą Państwo nabyć w kościerskim punkcie informacji turystycznej. Zachęcamy również do zakupu naszych pozostałych pozycji książkowych. Jest to doskonały pomysł na prezent z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Tegoroczne Zeszyty  rozpoczyna  artykuł poświęcony spoczywającej na kościerskim cmentarzu Klementynie z Prądzyńskich Łaszewskiej, gorliwej patriotce oddanej rodzinie i szkolnictwu. Jej dziełem życia niewątpliwie był Zakład Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Kościerzynie, którego była współzałożycielką i przełożoną. Z wielką radością i uznaniem opublikowano dzieło Grzegorza Kończewskiego poświęcone absolwentom Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie w 70. rocznicę matury. 70. jubileusz obchodziła również Biblioteka Pedagogiczna w Kościerzynie, czego pokłosiem jest artykuł Katarzyny Krefty i Sylwii Kalinowskiej. W bieżącym numerze nie zabrakło również wspomnień. Podzieliła się nimi mieszkanka kościerskich Szydlic Irena Maria Wiśniewska. W dziale materiały i przyczynki efekt swoich dociekań przedstawił prof. Tadeusz Linkner, publikując artykuły na temat międzywojennych wypracowań kościerskich gimnazjalistek oraz więziennych refleksji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Katarzynie Żyndzie, dyrektorce wspomnianego już Zakładu, artykuł poświęcił znany już czytelnikom Zeszytów Maciej Perszewski. Dział „Pro memoria” poświęcono zmarłym w 2021 r. kościerzakom: Józefowi Kochanowi oraz Henrykowi Baszanowskiemu.