Aktualności

X edycja konkursu „Kaszubi wczoraj i dziś”

Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie organizuje kolejną edycję konkursu „Kaszubi wczoraj i dziś” mającą zasięg wojewódzki. Tegoroczna, X edycja nosi tytuł „Jan Trepczyk – méster kaszubskiego słowa i pieśni”. Życie i dorobek twórczy „méstra Jana” to niebywały materiał ukazujący charakter Kaszub ubiegłego wieku i piękno kaszubskiej mowy.  Tematyka konkursu wpisuje się podobnie jak w ubiegłych latach w ustanowiony przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie patronat nad danym rokiem, będącym w 2019 roku, w związku z 30. rocznicą śmierci zasłużonego działacza i twórcy kaszubskiego, „Rokiem Jana Trepczyka”.

Konkurs adresowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół oraz klas gimnazjalnych z województwa pomorskiego i przeprowadzony zostanie w trzech etapach:

  • I etap – szkolny – w terminie 29.03.2019,
  • II etap – półfinałowy – 23.05.2019 r., godz. 10.00 – Sala Widowiskowa im. L. Szopińskiego w Kościerzynie
  • III etap – finałowy – w terminie 23.05.2019 r., godz. 14.00 – Sala  Widowiskowa im. L. Szopińskiego w Kościerzynie

Na zgłoszenia szkół czekamy do 1 marca 2019 r.

Uroczyste zakończenie konkursu wraz z wręczeniem nagród odbędzie się 6 czerwca 2019 r. w Kościerzynie w Sali Widowiskowej im. L. Szopińskiego w Kościerzynie. Podczas uroczystości odbędzie się także konferencja popularno-naukowa poświęcona tematyce kaszubsko-pomorskiej. Dla laureatów konkursu przewidziane są cenne nagrody rzeczowe.

Informacje wraz z plikami do pobrania znajdą Państwo tutaj.