Kościerskie Zeszyty Muzealne nr 12

Ze wstępu:

Mamy przyjemność przekazać do rąk Czytelników 12. numer „Kościerskich Zeszytów Muzealnych”. Jego tematyka w dużej mierze stanowi kontynuację publikowanych wcześniej materiałów. Prezentowany tom podzielony został na cztery działy. W dziale pierwszym odnaleźć można trzy artykuły. Artykuł o Amatorskim Klubie Filmowym „Taśma” autorstwa Agnieszki Kostuch, drugą część historii Powiatowego Domu Kultury opracowaną przez Mieczysława Kuhna oraz Misjonarzy Świętej Rodziny w Wielkim Klinczu autorstwa Leszka Molendowskiego. W drugim, najobszerniejszym dziale Zeszytów na szczególną uwagę zasługuje kolejna część wspomnień ks. Jana Mullera opracowanych przez ks. Macieja Gawlika oraz Hannę Mollin. W zeszytach nie mogło zabraknąć również wątków kaszubskich, którym swoje prace poświęcili Felicja Baska-Borzyszkowska oraz prof. Tadeusz Linkner. Ciekawy artykuł na temat deifikacji w Cesarstwie Rzymskim zaprezentował znany już czytelnikom Zeszytów Tomasz Dargacz. W dziale „Pro memoria” oddajemy hołd dwóm żołnierzom Wojciechowi Olejowi oraz Franciszkowi Ignacemu Wodczakowi, którzy walczyli o odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawiając ich losy niejako otwieramy na łamach zeszytów obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. W 2019 r. sporą część zeszytów poświęcimy Tomaszowi Rogali, rzemieślnikowi, patriocie, społecznikowi, królowi Kaszubów z Kościerzyny, który w 1919 r. z Antonim Abrahamem udał się na konferencję paryską, by walczyć o losu Pomorza. Między innymi dzięki jego zabiegom w 2020 r. świętować będziemy 100. rocznicę przyłączenia Pomorza do Polski. Ostatni dział niniejszej publikacji traktuje o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych i naukowych, mających miejsce w Kościerzynie i najbliższej okolicy. Tradycyjnie zachęcamy do dalszych badań nad dziejami Kościerzyny, która wciąż skrywa wiele tajemnic. Zapraszamy do publikowania efektów tych dociekań na łamach naszego czasopisma, które powstało z myślą o propagowaniu wiedzy o Kościerzynie i ziemi kościerskiej.