Aktualności

IX edycja konkursu „Kaszubi wczoraj i dziś”

Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie organizuje dziewiątą edycję konkursu „Kaszubi wczoraj i dziś” mającą zasięg wojewódzki. Tegoroczna edycja przeprowadzona zostanie pod tytułem: „Kaszubów droga do Niepodległej”. Tematyka konkursu wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Stanowi ona doskonałą okazję do ukazania drogi, jaką musieli przebyć Kaszubi, aby w 1920 r. powitać wojsko polskie na kaszubskiej ziemi. Wpisuje się ona również w ustanowiony przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie „Rok Franciszka Kręckiego” – doktora praw, jednego z przywódców ruchu młodokaszubskiego, publicysty, lidera Organizacji Wojskowej Pomorza, działacza kaszubsko – pomorskiego w Gdańsku, inicjatora i współzałożyciela harcerstwa polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku.

Konkurs dedykowany jest uczniom klas gimnazjalnych z obszaru z województwa pomorskiego i przeprowadzony zostanie w trzech etapach:

  • I etap – szkolny – w terminie 6.04.2018,
  • II etap – półfinałowy – 10.05.2018 r., godz. 10.00 – Sala Widowiskowa im. L. Szopińskiego w Kościerzynie
  • III etap – finałowy – w terminie 10.05.2018 r., godz. 14.00 – Sala  Widowiskowa im. L. Szopińskiego w Kościerzynie

Na zgłoszenia szkół czekamy do 2 marca 2018 r.

Uroczyste zakończenie konkursu wraz z wręczeniem nagród odbędzie się 7 czerwca 2018 r. w Kościerzynie w Sali Widowiskowej im. L. Szopińskiego w Kościerzynie. Podczas uroczystości odbędzie się także konferencja popularno-naukowa poświęcona tematyce kaszubsko-pomorskiej. Dla laureatów konkursu przewidziane są cenne nagrody rzeczowe.

Ponadto Pomorski Kurator Oświaty przyznał dla zdobywców tytułu laureata konkursu dodatkowe 5 punktów w procesie dalszej rekrutacji do szkół.

Informacje wraz z plikami do pobrania znajdą Państwo tutaj.