Aktualności

98. rocznica wkroczenia Wojsk Polskich do Kościerzyny w 1920 r.

W niedzielę 28 stycznia obchodzić będziemy 98. rocznicę wkroczenia Wojsk Polskich do Kościerzyny w 1920 r. Tegoroczną imprezą rozpoczynamy uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak co roku na uroczystości nie zabraknie żołnierzy, Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, przedstawicieli Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej oraz kościerskich stowarzyszeń i organizacji. Swoją działalność zaprezentują również członkowie Klubu Strzelecko-Kolekcjonerskiego „Skorpion” oraz Centrum Szkoleń Strzelecko-Taktycznych „Skorpion”.

Uroczystości w Kościerzynie rozpoczną się o godz. 12.30 uroczystą Mszą Świętą z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. Świętej Trójcy. Następnie od godz. 13.50 rozpocznie się przemarsz ulicami 31 stycznia 1920 r., 8 Marca, Rondem Marszałka Józefa Piłsudskiego, Długą, zakończony o godz. 14.00 powitaniem szwoleżerów  na kościerskim rynku. Na rynku po odśpiewaniu Hymnu Państwowego przy akompaniamencie orkiestry rozpocznie się część oficjalna. Zakończy ją złożenie kwiatów w miejscach pamięci. Jak co roku będzie można skosztować wojskowej grochówki, wziąć udział w Mini Rajdzie Kaszubskim zorganizowanym przez harcerzy z Hufca ZHP Kościerzyna oraz podziwiać pokazy szwoleżerów. Serdecznie zapraszamy.

PROGRAM

WIELKI KLINCZ

10.00 Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Świętej Rodziny w Wielkim Klinczu
11.15 Przywitanie II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy kościele pw. Świętej Rodziny w Wielkim Klinczu
11.30 Uroczysty korowód pod Salę Wiejską w Wielkim Klinczu
12.00 Wręczenie pamiątkowych odznaczeń przez Zarząd Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej
12.10 Pokazy szwoleżerów
12.30 Rozpoczęcie „VIII Rajdu Patriotycznego”

KOŚCIERZYNA
12.30 Uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin 13.50 Uroczysty wjazd II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich (ul. 31 stycznia 1920 r., 8 Marca, Rondo Marszałka Józefa  Piłsudskiego, Długa, Rynek)
14.00 UROCZYSTOŚCI NA RYNKU
14.05 Wręczenie pamiątkowych odznaczeń przez Zarząd Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej
14.20 Pamiątkowe zdjęcie
14.25 Koncert Orkiestry Wojska Polskiego i pokazy szwoleżerów Złożenie kwiatów przez delegacje w miejscach pamięci Rozpoczęcie „IX Mini Rajdu Kaszubskiego”.